LIEKOVÉ SKUPINY POUŽÍVANÉ V LIEČBE ALERGIE

V LIEČBE ALERGIÍ

sa používa celý rad liekov a liekových skupín v závislosti od konkrétneho ochorenia, jeho pokročilosti, intenzity príznakov a ďalších okolností. Spomenieme niektoré druhy liekov najčastejšie používané u alergikov.

  • Antihistaminiká – patria medzi najdlhšie používané lieky v alergológii. Ako už názov napovedá, blokujú účinky histamínu, látky, ktorá v organizme alergika sprostredkuje príznaky alergie. Histamín je látka vlastná telu a má svoju úlohu aj u zdravého jedinca, pri alergii je však jeho pôsobenie nadmerné a nekontrolované. Antihistaminiká existujú v podobe injekcií, tabletiek, kvapiek, používajú sa aj ako lokálny liek (očné, nosové kvapky, gél). Postupne bolo vyvinutých niekoľko generácií týchto liekov za účelom zlepšenia ich účinnosti a minimalizácie vedľajších účinkov (ospalosť, sucho v ústach). Do určitej miery ovplyvňujú aj nealergické prejavy (dráždenie slizníc napríklad pri infekcii). Sú dostupné v lekárňach pod mnohými názvami, časť z nich je aj voľno predajná bez lekárskeho predpisu.
  • Antileukotriény – lieky pôsobiace proti alergickému zápalu používané pri astme a nosových polypoch. Ich účelom je okrem iného zabrániť potrebe liečby systémovými kortikosteroidmi alebo znížiť ich dávku.
  • Kortikosteroidy – hormonálne lieky používané v celej medicíne pri mnohých chorobách. Patria medzi najúčinnejšie a často nenahraditeľné lieky. V alergológii sa používajú pri závažných, inak ťažko riešiteľných stavoch. Vzhľadom k možnosti ich vedľajších účinkov sa vždy starostlivo zvažuje nutnosť ich použitia, či závažnosť stavu vyváži ich riziká. Vedľajšie účinky kortikosteroidov sa prejavujú prevažne pri ich dlhodobejšom užívaní (mesiace, roky). Medzi najčastejšie patrí priberanie hmotnosti, dráždenie tráviaceho traktu (vredová choroba), rednutie kostí (osteoporóza), cukrovka, kožné zmeny, očný zákal. Problém s ich celkovým vedľajšími účinkami sa podarilo do značnej miery preklenúť vývojom kortikosteroidov s lokálnym pôsobením (tzv. topické preparáty ako nosové spreje, kvapky, lieky na inhalačné podávanie, kožné preparáty). Pri tejto forme podania sa používajú minimálne dávky lieku, ktoré sú len zlomkom dávky pri celkovom podaní. Mnohí pacienti však majú obavy z ich vedľajších účinkov (kortikofóbia), bránia sa ich užívaniu a neuvedomujú si, že podávanie topických kortikosteroidov ich neohrozuje, ale naopak lieči ich chorobu a ochraňuje ich pred nežiaducim pôsobením celkových kortikoidov, ktoré by inak boli nevyhnutné.
  • Liečba alergénom – alergénová imunoterapia – je označovaná tiež ako hyposenzibiizácia alebo desenzibilizácia. Výrazom alergén sa označuje látka, ktorá spôsobuje alebo spúšťa alergiu, súčasne sa tým istým výrazom označuje liek proti alergii (liečebný alergén). Pri tejto liečbe sa podávajú do organizmu minimálne, stopové dávky alergénu voči ktorému si organizmus vytvorí vlastnú obranu (zablokovanie alergie). Liek existuje v podobe injekcií, kvapiek alebo tabletiek podávaných pod jazyk. Liek sa podáva podľa určitého dávkovacieho rozpisu, liečba má trvať väčšinou tri až päť rokov. Účinky liečby nie sú bezprostredné, prejavia sa až po nejakej dobe užívania. Je to jediná liečba, ktorá ovplyvňuje podstatu alergických pochodov v organizme. Odporúča sa u väčšiny pacientov s alergiou, pokiaľ neexistujú prekážky jej podávania (napríklad iné celkové závažné ochorenia) a ak je k dispozícii liečebný alergén na daný typ alergie. Používa sa pri alergii na peľ, plesne, roztoče, hmyzí jed, niektoré zvieratá. Alergénová imunoterapia nie je vhodná pri pokročilej a mnohopočetnej alergii. Na druhej strane ide o liečbu bezpečnú, ktorú je možné užívať aj v detskom veku od troch až piatich rokov alebo u žien v gravidite.
  • Biologická liečba – nová skupina liekov s použitím v rôznych medicínskych odboroch. V alergológii sa v súčasnosti používajú v liečbe ťažkej alergickej astmy. Vo výskume a príprave je rad ďalších preparátov, ktorá sa objavia v praxi v nasledujúcich rokoch.